1 Eylül 2009 Salı

uyumayan kan kaybetmeyen askerler geliyor

Kara ve hava muharebelerinde kısmen de olsa insanların yerini alabilecek robotlar, ABD’nin Maryland eyaletindeki Patuxent River üssünde görücüye çıktı.

Amerikan ordusunun hiç uyumayan ve kan kaybetmeyen yeni savaşçıları olarak tanıtılan ’MQ-8B Fire Scout’ adlı insansız helikopter ile animasyon karakteri ’Wall-E’ye benzeyen kara robotu ’Pakbot’ üste bir gösteri sundu.

Şu ana kadar herhangi bir operasyonda kullanılmayan helikopterin uyuşturucuyla mücadelede istihdam edileceği belirtildi.

Düşman mevzilerinin aranmasında kullanılan ’Pakbot’ robotlarının ise paletleri sayesinde engebeli arazilerde rahatça hareket edebildiği, güvenli bir uzaklıktan askerin yönlendirmesiyle mekanik kolu sayesinde patlayıcıları etkisiz hale getirebildiği ifade edildi.

Uluslararası basında çıkan haberlerde, Irak ve Afganistan’da hâlihazırda kullanılan kara robotlarının çok daha hafif modelinin üretildiği, sırtta, robota göre hazırlanmış çantaların içinde taşınmasının mümkün olduğu dile getirildi.

Maryland’deki üste yapılan gösterinin, Amerikan ordusunu yeni bir çağa hazırlayan savunma sanayii firmaları ve Amerikan donanmasının ortaklığında düzenlendiği açıklandı.

Hiç yorum yok: