16 Temmuz 2009 Perşembe

Karıncalardan öğrenecek çok şey var


Avustralya’da yapılan bir araştırma, insanların trafik kazalarından korunmak için karıncalardan öğreneceği şeyler olduğunu ortaya koydu.

İtalyan haber ajansı ANSA’da yer alan habere göre, Canberra Üniversitesinde görev yapan ve son 10 yıldır karıncalar üzerinde çalışan biyolog Ajiay Narendra, karıncaların gözleri ve basit ama etkili yön bulma sistemleri sayesinde, istedikleri istikamete gidebildiklerini ve trafik akışını insanlardan çok daha iyi düzenlediklerini ifade etti. Narendra, insanın görmekte bile zorlanacağı kadar küçük boyutta olmalarına rağmen, uzaklıkları ölçüp kendilerine referans noktaları belirleyerek yuvaları ile yemek kaynağı arasında birçok kez gidip gelen karıncaların, koku işaretlemesi sayesinde akışın sürekliliğini sağlayarak düzenli sıralar halinde yürüdüğünü belirtiyor.

Narendra ve ekibinin araştırmasına göre, Avustralya’da aynı bölgede yuvalanan 4 bulldog karınca türü, yiyecek bulmak için bir günü aralarında vardiya usulü programlıyordu. Kuvvetli çeneye ve zehirli iğnelere sahip bulldog karıncalar, bu plan program sayesinde rekabeti ve adaletsizliği engelliyor, göz yapılarını günün kendilerine ait bölümünde mevcut olan ışığa göre ayarlayabiliyor. Karıncalar aralarında etkin iletişim kurabiliyor ve bunun sayesinde yiyecek taşıma trafiklerini düzenliyorlar.

Kaynak

Hiç yorum yok: