22 Temmuz 2009 Çarşamba

History Channel Biyografi - Hermann Goering
12 Ocak 1893’de Rosenheim’da doğdu. Çok başarılı bir hakimin oğluydu ve bütün gençliğini sıkıntı çekmeden geçirmişti. 1914 yılında Alman Ordusu’na teğmen olarak katıldı. Çocukluğundan beri bir pilot olmayı istiyordu fakat şartlar onu Kara Kuvvetlerine teğmen yapmıştı. Kısa zaman içerisinde Hava Kuvvetlerine geçmeyi başardı. Derken Birinci Dünya Savaşı başladı. Pilotluktaki marifetini fazlasıyla gösterdi ve Richthofen savaş filosunu yönetti. Savaş sırasında 22 adet düşman uçağını düşürdü ve 1.Sınıf Şeref Madalyası (Pour le Merite) aldı. Savaş kaybedilmişti fakat Herrman Goering halkın gözünde bir savaş kahramanıydı.

Savaş sonrasında Danimarka ve İsveç’ de gösteri uçuşları yaptı.İlk karısı olan Karin ile burada tanışıp Şubat 1922’de Münih’te evlendi.

Almanya’ya döndüğü yıllarda NSDAP içerisinde yer aldı. Tüm halk tarafından tanınması ve sevilmesi onu parti içerisinde saygın bir yere getirmişti. Hitler’de 1922 yılında SA’nın sorumluluğunu Goering’e verdi. 1922 yılı Goering’in en iyi yıllarıydı çünkü 1923 yılındaki başarısızlıkla sonuçlanan Münih Birahane Darbesi sonrası,gerek baskılar gerekse Hitler’in yokluğunun vermiş olduğu boşluk neticesinde Avusturya’ya oradan İtalya’ya ve son olarak İsveç’ kaçmak zorunda kaldı. Bu kaçaklık dönemi içerisinde çeşitli ruhsal problemler yaşadı. Bir zamanların efsane pilotu,şimdilerde birkaçaktı ve bu durum onu çok etkiliyordu. Kendisini içkiye verdi ve bir alkolik olmak üzereyken,iyi haber Almanya’dan geldi. Hitler artık dışarıdaydı ve gerekli düzeni tamamen sağlamıştı. Akabinde yapılan seçimlerde NSDAP büyük bir patlama yaptı. Takip eden beş yıl içerisinde Göering, Hitler’in en büyük yardımcısı oldu. Çevresi çok geniş olan Göering,bu zaman zarfı içerisinde bütün sanayici,iş adamları,ordu yetkilileri gibi önemli kişilerle Hitler için görüşüp yanlarına çekiyordu.

Bu çalışmalar boşa çıkmadı ve Hitler iktidara geldi. Hitler’in iktidarından sonra Prusya başvekili oldu ve akabinde Gestapo’yu kurdu. Çok iyi organize edilmiş bir olay olan Reichstag yangınını kendisi planladı ve yönetti. Yahudi görünümlü ve komünist slogan atan bir grup Gestapo subayı, Reichstag(Meclis)’i gece yarısı ateşe verip ortadan kayboldular. Gestapo’nun yardımıyla oluşturulan görgü tanıkları sayesinde bütün Almanya bu yangını Yahudilerin çıkarttığını düşünüyordu.
http://rapidshare.com/files/23018754....com.part1.rar
http://rapidshare.com/files/23019503....com.part2.rar

Hiç yorum yok: