22 Temmuz 2009 Çarşamba

History Channel Biyografi - Amelia Earhart

Earhart,Atlantik'i geçen ilk kadın pilot olmanın yanı sıra modern feminizmin temelini de atan kadınlardan biridir.Hep kısa saçlı ve bir oğlan çocuğunu andıran mizacıyla tanınan Earhart, erken yaştan beri sınırları zorluyordu. 25 yaşına geldiğinde 14 bin feet'e çıkıp, kadınlarda yükseklik rekorunu kırdı. Uçmak artık tüm tutkusuydu. Bu pahalı tutkusunu finanse edebilmek için panayırlarda sosis satmaktan telefon operatörlüğüne kadar her işi yaptı. Boston'da sosyal yardımcı olarak göçmen çocuklarına baktığı dönemde bile, boş zamanının tümü havaalanında geçiyordu.
Nisan 1928'de hayatını değiştiren bir telefon geldi. Lindbergh'in tarihi rekorundan sonra, bu kez yolculu bir Atlantik seferi planlanıyordu. Yerel bir üne ulaşan Earhart ilk kadın yolcu olacaktı. Arayan, dönemin halkla ilişkiler dahisi ve Lindbergh'in anılarının yayıncısı George Palmer Putnam'dı. Earhart uçağı kullanmamasına karşın, basın ona (hiç sevmediği) "Lady Lindy" adını taktı. Kadın olması yüzünden övgülere boğulan Earhart için New York Times, "Aslında Lindbergh'e Lindbergh'den bile çok benziyor" diye yazdı.


Bu arada Putnam'ın altıncı evlilik teklifini 1931'de kabul etti. Ama evlilik kurumunu kadınlar için "bir kafes" gibi görüyordu. Müstakbel kocasına nikâhtan bir gün önce, bağımsızlığını güvence altına alan bir tür anlaşma imzalattı. Buna göre "ikisi de kendilerini Ortaçağ'dan kalma bir tür yemine bağlı hissetmeyecekti." Bir yılın sonunda da eğer mutlu değillerse, "deney başarısız kabul edilecekti." Evlilikleri yine de saygı ve dostluk üzerine kurulu olarak sürdü.

Earhart 1932 İlkbaharı'nda, artık Atlantik Okyanusu'nu tek başına geçmek istiyordu. Lindbergh'den beri deneyenlerin tümü bu girişimi hayatlarıyla ödemişti. Ama o başardı. Yüzyılın en önemli kadın kahramanı oldu.

Londra'da Veliaht Prens VII. Edward ile baloda dans ediyor, Paris'te kendisine Legion d'Honeur unvanı veriliyordu. Kutlama telgraflarının arasında onu en çok duygulandıran, arkadaşları Charles ve Anne Lindbergh'den gelendi. Çünkü onlar şöhretin en korkunç bedelini ödemiş, kaçırılan küçük oğulları birkaç gün önce ölü bulunmuştu.

Bundan sonraki yıllarda yaptığı yüzlerce konuşma ve seminerde, genç kadınları sürekli olarak en yüksek eğitimi almaları ve evlenmemeleri, en azından geç evlenmeleri için cesaretlendirdi.

Bu arada 1935'te Hawaii'den Amerika'ya uçtuktan sonra, ekvatordan dünyayı dolaşmak dışında bir güzergah da kalmamıştı. 1937'de Putnam'a yazdığı son mektubunda "Tehlikelerin farkında olduğumu bil lütfen. Yapmak istiyorum çünkü yapmak istiyorum. Erkeklerin denediği gibi kadınların da denemesi gerekiyor" diyordu.

Son rekor denemesinde, gönderdiği düzenli raporlar New York Herald Tribune'da yayımlandı. Bunlar, kocası Putnam'ın daha kârlı olacağı için Noel'de yayımlamayı düşündüğü "Dünya Uçuşu" adlı kitabın temelini
oluşturuyordu. Putnam bu eseri o Noel'de yine de bastı. Tek farkla: Adını "Son Uçuş" diye değiştirmişti.

Earhart son uçuşuna gülümseyerek gitti.

http://rapidshare.com/files/23006490....com.part1.rar
http://rapidshare.com/files/23007171....com.part2.rar

Hiç yorum yok: