11 Temmuz 2009 Cumartesi

HEROES (Türkce Altyazi)
Fantastik kurgulu yapımlar yıllardır hep karşımızdadır, çizgi romanlarda, sinema
filmlerinde ve son dönemlerde artan bir hızla TV dizilerinde.
Özellikle X-Files dizisiyle başlayan bu türdeki diziler artık normal hayatımızın bir
parçası olmaya başladı diyebiliriz. Buffy, Angel, Smallville, The 4400, Supernatural,
Ghost Whisperer bunların en göze çarpan örnekleri ve bu diziler çoktan kendilerine
bir hayran kitlesi yaratmış durumdalar.
Bu halkaya son katılan üyemiz ise birçok gizemiyle bize Lost'u anımsatan, bir o kadar
da kafamızda teori üretmemizi sağlayan ama Lost'un aksine aklımıza takılan sorulara
çabuk yanıtlar alabildiğimiz ve cevap aldıkça yeni sorular edindiğimiz, kısacası
izleyen hemen hemen herkesi kendine hayran bırakan ve karakterleri ile fanatik
kitlesi yaratan HEROES .
Amerikan ulusal televizyonu NBC de 25 Eylül 2006 da 1. sezonu ile ekranlarda boy
göstermeye başlayan Heroes, ana teması ile kendinden önceki birçok yapıma benzese de, senaryosunun barındırdığı gizem ile takdiri hak eden bir yapım olduğunu kanıtlıyor.

Daha ilk sezonunun ortasında olmasına rağmen 64. Altın Küre en iyi TV dizisi - drama
dalında aday gösterilerek bu çıkışının ve gösterilen ilginin büyüklüğünün bir sürpriz
olmadığını kanıtlamış gibi duruyor.
Bu kadar ön bilgi yeter sanırım, gelelim dizimizin konusuna;Son zamanlarda sıradan görünen bir grup birey ancak "özel" kelimesiyle
tanımlanabilecek olan bazı yeteneklerini ortaya çıkardılar. Şimdilik bunun farkında olmasalar da, bu bireyler sadece dünyayı kurtarmakla kalmayıp onu sonsuza dek

değiştirecekler. Bu sıradanlıktan olağanüstülüğe dönüşüm bir gecede meydana gelmeyecek. Her hikâyenin bir başlangıcı vardır Sözüyle başlıyor dizimiz.

Hepsi de önceden sıradan bir hayat yaşayan, bazıları farklı arayışlar içerisinde olan, bazıları ise normal hayatlarını sürdürmeye çalışan normal birer insandı, ta ki bir gün; aslında çok farklı bir kader için seçildiklerini ve kendilerine hayal bile edemeyecekleri yetenekler verildiğini öğrenene kadar.

Aralarından hiçbiri bu yeteneklerini nasıl kazandıklarını ve bu yeni güçleri ile ne yapmaları gerektiğini bilmiyordu, hayal bile edemeyecekleri şeyler yapabiliyorlardı, uçabiliyor, geleceği resmedebiliyor, zamanı durdurabiliyor, zamanda yolculuk edebiliyor, düşünceleri okuyabiliyor, katı cisimlerin içinden geçebiliyorlar ve daha bizim bile bilmediğimiz yeneklere sahip bir çok yeni kahraman dünya üzerinde kaderlerini, seçiliş amaçlarını ve yapmaları gereken şeyi arıyorlardı. Kötülük için kullanılmak istenildiğinde ölümcül sonuçlar doğurabilecek, iyilik için kullanılır ise muazzam şeyler yapabilecek güçteydiler.
Ama asıl sorular hangisini yapmakla görevlendirilecekleri, asıl amaçlarının ne olacağı, neden bu güçlere sahip oldukları, ve onlardan istenenin aslında ne olduğu ?
Bu ve bunun gibi cevabını henüz bilmediğimiz bir sürü sorunun peşinden gidiyoruz hikayeyi izlerken;
insan DNA sının geçirdiği bir evrimin bir parçası olarak karşımıza çıkan bu özel insanların asıl kaderlerini onlar ile birlikte öğreniyoruz.
Konusu itibari ile The 4400ü hatta X-Meni bile çağrıştıran Heroes bana göre yine de orjinal bir hikaye yaratma konusunda şu ana kadar oldukça başarılı gidiyor. Daha ilk bölümünden sizi koltuklarınıza hapsediyor, karakterleri yukarıda da belirttiğim gibi sizi kendine fazlasıyla bağlıyor.
Hiç yorum yok: