4 Haziran 2009 Perşembe

2 dakikada Firebirdü tanıyın

Giriş
Bu yazıyı okuduğunuza göre, bu belki de sizin Firebird RDBMS ile ilk karşılaşmanız. Bu yazı size Firebird Veritabanının ana özelliklerini tanıtacak. Sonuçta eminim, kuş kadar hafif yükleyicisini indirip denemek isteyeceksiniz.
Geçmişi
Firebird Borland InterBase 6.0 kaynak kodundan türemiştir. Açık kod olup, çift lisanslı da değildir. ister ticari, isterseniz açık kaynak kodlu uygulama için ihtiyaç duyun, tamamen ÜCRETSİZDİR!
Firebird teknolojisi 20 yıldır kullanılmakta olup, çok olgun ve kararlı bir üründür.
Başlıca Özellikler
Yükleyicisinin boyuna aldanmayın! Firebird tam özellikli ve güçlü bir RDBMS dir. İster birkaç KB, isterse Gigabytelarca olsun, veritabanlarını iyi bir performansla ve bakım gerektirmeden yönetebilir. Aşağıda liste olarak, Firebirdün bazı başlıca özellikleri:- Tam Stored Procedure ve Trigger desteği - Tam ACID uyumlu transaction - Referential Integrity - Çok Nesilli Mimari (MGA) - Çok az yer kaplama - Trigger ve procedure için tam özellikli, dahili dil (PSQL) - Dışsal Fonksiyon (UDF) desteği - Uzman DBA gerektirmez, ya da çok az - Çoğunlukla ayar gerektirmez - sadece kur ve kullanmaya başla! - Ücretsiz ve nitelikli destek alabileceğiniz Büyük topluluk ve yerler - İsterseniz, CDROM katalogları, tek kullanıcı veya deneme versiyonu ----- uygulamalar yaratmak için harika gömülü versiyon - Onlarca destekleyici araç, Grafik arayüzlü yönetim araçları, çoğaltma araçları, vb. - Güvenli Yazma - hızlı kurtarma, transaction log ihtiyacı duymadan! - Veritabanınıza erişmek için birçok yol: Özgün/API, dbExpress sürücüleri, ODBC, OLEDB, .Net provider, JDBC native type 4 sürücü, Python modülü, PHP, Perl, vb. - Tüm başlıca işletim sistemlerine özgün destek, Windows dahil, - Linux, Solaris, MacOS. - Incremental Backups Artışlı Yedekleme - 64bit yapıya sahiptir Her boy veritabanı için
Bazıları Firebirdün sadece birkaç bağlantılı küçük veritabanlarına uygun bir RDBMS olduğunu düşünebiliyor. Bu yanlış! Firebird, çoğu büyük veritabanları ve çok sayıda bağlantı için kullanılmaktadır. İyi bir örnek olarak Avarda’dalı
Softool’06 (Rus ERP) Firebird 2.0 Classic server ile çalışmakta ve ortalama 100 eşzamanlı bağlantı, 120GB Firebird veritabanındaki 700 milyon kayda erişmektedir! Sunucu, bir SMP makina (2 CPU - Dell PowerEdge 2950) ve RAM 6GB.
Dökümantasyon
Firebird ana sitesine bakarsanız, birçok yazı, Sık Sorulan Soru cevapları ve makaleler görebilirsiniz. Ayrıca, varsa ülkenizin yerel topluluk sitelerini veya yardımlaşma listelerini kullanarak ana dilinizde de destek alabilirsiniz.
Tüm bu bilgileri Firebirdün ana sitesini araştırarak bulabilirsiniz. Ayrıca,
www.firebirdnews.org adresinden en güncel Firebird haberlerini takip edebilirsiniz.Hemen İndirip deneyin.
Firebirdü denemek çok basit bir işlem. Kuruluşunun boyu genelde 5MB dan bile küçüktür (seçtiğiniz işletim sistemine bağlı olarak) ve tam otomatiktir.
Firebird sitesinden indirebilirsiniz. En son kararlı sürümü 2.0.
Firebird sunucusunun üç çeşit geldiğini farkedeceksiniz: SuperServer, Classic ve Embedded. SuperServer ile başlayabilirsiniz. Şu an, Classic SMP (Simetrik Çok ,İşlemcili) makinalar ve bazı diğer özel durumlar için tavsiye ediliyor. SuperServer, ortak cache belleğini bağlantılar ve kullanıcı işlemleri için paylaşımlı kullanır. Classic, yapılan her bağlantı için ayrı ve bağımsız bir sunucu prosesi olarak çalışır.
Embedded (gömülü) versiyon sunucunun şaşırtıcı bir çeşididir. Birkaç dosyadan oluşan tam özellikli bir Firebird Server paketidir. Server kurulumu gerekmediğinden,
dağıtımı çok kolaydır. CDROM katalogları, tanıtımlar, bağımsız masasütü uygulamaları için idealdir.
Firebird, veritabanı yaratmanızı, veritabanı istatistikleri almanızı, SQL komutları ve scriptleri çalıştırmanızı, backup ve restore yapmanızı vb. sağlayacak tam kapsamlı bir komut satırı araç setiyle gelir. Eğer GUI (Grafiksel Kullanıcı Arayüzü) aracı kullanmayı tercih ediyorsanız, ücretsizler de dahil, birçok seçenekten birini seçebilirsiniz. İyi bir başlangıç için bu yazının sonundaki listeye gözatın.
Windows ortamında, Firebirdü servis veya uygulama modunda kullanabilirsiniz. Kurucusu, denetim masasında sunucuyu yönetmeniz (başlatma, durdurma vb.) için bir simge yaratacaktır. (
Firebird Yedek Download link’i )Alıntıdır//

Hiç yorum yok: