2 Ekim 2008 Perşembe

Kaçırılanları Uydular Buluyor

Meksika’da artan kaçırılma olaylarının sonucunda birçok insan binlerce dolar harcayarak derilerin altına minicik vericiler yerleştirtiyor.
Meksika’da kaçırılma olaylarının 2004- 2007 yılları arasında yüzde 40 artış göstermesi insanların da korkularını arttırdı. Sonuçta daha çok insan kaçırılma korkusuyla derilerinin altına ufak çipler yerleştirilmesini istiyor. Bu çipleri üreten Meksika firması Xega, satışlarının bu sene içinde yüzde 13 artığını söyledi. Firmanın halihazırda 2000’in üzerinde müşterisi bulunuyor.

Şirket bir pirinç tanesi büyüklüğündeki çipi bir şırınga sayesinde müşterinin vücuduna yerleştiriyor. Çipte bulunan bir verici; müşterinin taşıdığı, GPS’li daha büyük bir cihaza radyo sinyalleri gönderiyor. Bu sayede bir uydu, tehlike içinde olan kişinin yerini belirleyebiliyor.

Çipler 4.000 USD, artı senelik ücret olarak da 2.200 USD tutuyor. Fakat Meksika’daki orta sınıf vatandaşlar bile korkularından bu yönteme başvuruyorlar. Geçen sene resmi olarak açıklanan rakama göre 751 kaçırılma vakası olmuş. Fakat bağımsız suç aratırma enstitüsü ICESI, aslında bu rakamın 7000’in üzerinde olabileceğini söylüyor.

Xega, kaçırılma olaylarının yeni bir endüstri yaratacağını düşünüyor ve gelecek sene servislerini Brazilya, Kolombiya ve Venezuela’ya kadar genişletmeyi planlıyor.

Kaynak:cnetturkiye.com

Hiç yorum yok: