24 Eylül 2008 Çarşamba

Vodafone Rakiplerine Fark Attı

Vodafone Türkiye, faturasız hatlar için her yöne doğru yapılan aramalardaki `tek fiyat’ uygulamasında fiyatını 1 dakika için 1 kontöre çekerken, rakipleri Turkcell ve Avea 2 kontörde kaldı.Cep telefonu operatörü Vodafone’un faturasız hatlı aboneleri için hazırladığı `Ayrım Yapmayan Tarife’ piyasayı hareketlendirdi. Yeni tarife seçeneği, her yöne doğru aramaların 1 kontör gibi oldukça düşük fiyata yapılmasını sağlıyor.

“Vodafone verdiği sözü tutuyor, kuralları değiştirmeye devam ediyor” sloganıyla bu tarife tipini uygulamaya alan şirketin fiyatlarına bakıldığında, rakamların diğer iki rakibine göre oldukça düşük kaldığı görülüyor.

Vodafone Türkiye, cep operatörleri Turkcell, Avea ile sabit hat operatörü Türk Telekom’a doğru yapılan aramalar için uyguladığı ücreti yeni tarifesiyle birlikte dakikası 1 kontöre çekerken, Avea ve Turkcell benzer tarifelerinde 2 kontörlük fiyat uyguluyor.
Kontör yükleme şartı

Türkiye’deki abonelerin yüzde 80’inden fazlasının faturasız hat kullanıyor olması ve bu abonelerin kontör fiyatlarını oldukça yakından takip etmeleri, bu alanda yapılan indirimlerin hızla yeni aboneye dönmesine yol açıyor.

Üç cep operatörü de bu tarife modelini `indirim’ seçeneği altında sunarken, bu indirimden yararlanılması için aboneye kontör yüklemede aylık olarak bir alt limit konuluyor. Vodafone’da bu alt limit 200 kontör, Turkcell’de 250 kontör, Avea’da ise 150 kontör olarak belirlenmiş durumda.

`Tek fiyat’tan oluşan bu tarifeyi kullanacak olan olan tüm cep telefonu
aboneleri, alt limit için gerekli kontörleri `tek seferde’ yüklemediklerinde standart (indirimsiz) tarife üzerinden ücretlendiriliyor.

Bu durumda Vodafone, tüm yönlere doğru aramalar için dakika başına 3 kontör alırken, Turkcell 4.99 kontör, Avea ise 4 kontör alıyor. Ayrım Yapmayan tarife 100 kontör fiyatı: 15 YTLAylık en az 200 kontör yüklendiğinde bu tarifeden yararlanılabiliyor. 100 kontör+100 kontör veya benzeri yüklemeler geçerli olmuyor.
Kontör atış periyotları indirimli tarifedeyken 60 saniye/1 kontör, normal tarifede 20 saniye/1 kontör olarak uygulanıyor.
Yurtiçi diğer GSM operatörleri ve sabit telefonlar ile bu tarife kapsamındaki görüşmeler aylık 250 dakika ile sınırlı. Sınır aşıldığında 3 kontörlük tarife aktif oluyor.

Faturalı aboneliklerden geçişlerde 10 YTL, ön ödemeli aboneliklerden geçişlerde 75 kontör geçiş ücreti var. Yeni aboneliklerde ücret alınmıyor.

Ayrım Yapmayan tarife kapsamında konferans görüşme özelliği bulunmuyor. http://getir.net/k6k BirFiyat tarifesi 100 kontör fiyatı: 16 YTL Tek seferde en azından 250 kontör yükleyen aboneler her yöne dakikası 2 kontöre konuşuyor. Yüklenen 250 kontör karşılığında 1 ay boyunca bu tarife türünden yararlanılıyor.
Turkcell’in ön ödemeli hatlar için uyguladığı bu tarife seçeneğinde 250 kontör yüklemeyen aboneler, her yöne dakikası 4.99 kontör üzerinden faturalandırılıyor.

Turkcell aboneleri bu tarife üzerinden indirimli konuştuklarında kontör atış periyodu 30 saniye, indirim almadan konuşulduğunda ise kontör atış periyodu 12 saniye olarak uygulanıyor.

Aboneler, 250 ve üstü kontör yükleyerek indirimden faydalanmak için BirFiyat tarifesine kısa mesaj göndererek geçiş yapabiliyorlar. http://getir.net/k6j HepsiBir tarifesi 100 kontör fiyatı: 15 YTL Aylık en az 150 kontör yükleyen aboneler ilgili ay süresince bu tarifeden yararlanıyor. Kampanya tek seferde 150 ve üzeri kontör yüklendiğinde geçerli oluyor.

Yükleme yapılmadığı durumlarda aramalar dakikası 4 kontör
üzerinden ücretlendiriliyor.

Avea’da indirimli arama kampanyası kapsamında hazırlanan bu tarife seçeneğinin 1 Mart 2008 tarihine kadar geçerli olduğu duyuruluyor.
HepsiBir tarifesinin kontör atış periyodu 15 saniye olarak uygulanıyor. İndirimli aramaların kontör atış periyodu ise 30 saniye.
Mevcut Avea aboneleri için faturasız tarifelerden HepsiBir tarife seçeneğine geçişlerden ücret talep edilmiyor. Faturalı hatlardan
HepsiBir tarifesine geçiş için ise ücret olarak, KDV ve ÖİV dahil 6 YTL alınıyor.
(Milliyet)

Hiç yorum yok: