8 Eylül 2008 Pazartesi

Cep Telefonları cepte şarj olacak

Amerikalı Motion2Energy şirketi, cep telefonlarının tıpkı kol saatlerinde olduğu gibi insan hareketleriyle şarj olabileceği bir teknoloji geliştirdi.

Motion2Energy (M2E) firmasının üzerinde çalıştığı cihaz, basit olarak elektrik üretmek için kinetik enerjiyi, bir başka deyişle insan vücudunun hareketini kullanıyor.

Bazı kol saati modellerindeki; merkezkaç kuvvetinin, saatin çalışmasına yetecek kadar düşük voltajda elektrik üretmesi için kullanıldığı mekanizmaya sahip cihaz, kemere takılarak içindeki pilin dolmasını sağlayor. Bir kabloyla da cep telefonu, cihaza bağlanarak şarj olması sağlanıyor.

Cihaz piyasaya sürüldüğünde kullanıcılar, telefonların pillerinin bitmesinden dolayı sıkıntıya girmeyecek ve ev, araba, iş yeri için ayrı şarj cihazı alınmasına gerek kalmayacağı için ekonomik katkı sağlanacak.

Şirket yetkilileri ürünün 2009 yılı içerisinde ticari bir ürün olarak pazara sunulabileceğini belirtiyorlar. Sistem, MP3 player gibi cihazların şarj edilmesinde de kullanılabilecek.

Kaynak:http://cnetturkiye.com/haberler/kisisel-teknoloji/Cep-telefonlari/102-cep-telefonlari/1254-cep-telefonlari-cepte-sarj-olacak


Hiç yorum yok: